Создать тему  Создать ответ 
Белорусский N-корпус
08-05-2013, 19:41    
Сообщение: #1
Agrest

井蛙 / жабенєтко в керниці
Сообщений: 1556
Зарегистрирован: 08.08.12

 
Узнал о появлении вот такой красоты:
http://bnkorpus.info/

Цитата:Беларускі N-корпус - першая спроба стварэння публічнага агульнага корпусу беларускай мовы.

Першы варыянт корпусу мае 1945 тэкстаў (~15 млн. словаўжыванняў) мастацкай літаратуры (проза і вершы) з граматычнай разметкай і пашпартызацыяй (аўтар, назва твора і г.д.). Планаваны аб’ём корпусу – 100 млн. словаўжыванняў

Лексіка-граматычная база даступная на ўмовах ліцэнзіі Creative Commons Attribution/Share-Alike 3.0.

Рухавік будзе даступны на ўмовах ліцензіі GNU General Public License, Version 3.

Вітаецца любая дапамога: прапановы і крытычныя заўвагі, вычытаныя тэксты (з выходнымі звесткамі), дапамога ў зняцці аманіміі і інш.

Дасылайце лісты на bnkorpus@gmail.com

Іншыя корпусы беларускай мовы: корпус навуковых тэкстаў Corpus Albaruthenicum, паралельны беларуска-руска-беларускі корпус на сайце Нацыянальнага корпусу рускай мовы.

Не знаю, кто автор, но идея мненравится. :) Раньше при обсуждении употребимости  каких-то форм в СБЛЯ я использовал поиск по сайту knihi.com и чему-то подобному, теперь вот буду пользоваться.

Под доступной для скачивания лексико-грамматической базой понимается набор описание словоформ:
Код:
    <Paradigm pdgId="1125538" Lemma="упіва´цца" Tag="VIMR1">
        <Form Tag="0">упіва´цца</Form>
        <Form Tag="R1S">упіва´юся</Form>
        <Form Tag="R2S">упіва´ешся</Form>
        <Form Tag="R3S">упіва´ецца</Form>
        <Form Tag="R1P">упіва´емся</Form>
        <Form Tag="R2P">упіва´ецеся</Form>
        <Form Tag="R3P">упіва´юцца</Form>
        <Form Tag="PXSM">упіва´ўся</Form>
        <Form Tag="PXSF">упіва´лася</Form>
        <Form Tag="PXSN">упіва´лася</Form>
        <Form Tag="PXPX">упіва´ліся</Form>
        <Form Tag="I2S">упіва´йся</Form>
        <Form Tag="I2P">упіва´йцеся</Form>
        <Form Tag="RG">упіва´ючыся</Form>
    </Paradigm>
Что, безусловно, весьма полезно... Но почему-то я не вижу в базе существительных, только глаголы. :s

Движок сайта ещё не опубликовали, ну да не так уж он и нужен.
Вебсайт Найти все сообщения
Цитировать это сообщение
Создать ответ 


Переход:


Пользователи просматривают эту тему: 1 Гость(ей)